1. Nazwa projektu:
Szkole Koło Sportowe
2. Pełna nazwa programu finansującego:
Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF)
3. Kwota pozyskanego dofinansowania:
Program jest finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF), którego dysponentem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (dalej Minister). Na realizację Programu w 2021 roku przeznacza się kwotę 54 600 000 zł. Ostateczna wysokość środków finansowych może ulec zmianie w zależności od wysokości przychodów FRKF lub w przypadku dokonania zmian w planie rzeczowo-finansowym wydatków ze środków Funduszu na rok 2021.
4. Uczestnicy projektu:
Uczestnikami zadania mogą być wyłącznie uczniowie szkół dla dzieci i młodzieży – szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
5. Cele i zadania projektu/programu:
- tworzenie warunków do stymulowania i kształtowania nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież;
- stworzenie warunków do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości;
- promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży;
- zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży;
- stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt;
- stworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży;
- optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej, w tym infrastruktury przyszkolnej;
- promocja różnorodnych sportów wśród dzieci i młodzieży;
- wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu.
6. Zadania w projekcie:
Program „Szkolny Klub Sportowy” stanowi narzędzie wspierające podejmowanie aktywności fizycznej, w szczególności wśród dzieci i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, nieobjętych jej regularnymi formami, np. treningami w klubie sportowym. Systematyczne pozalekcyjne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży powinny być prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach. Powinny się one odbywać na obiektach sportowych przystosowanych do prowadzenia zajęć sportowych lub w miejscach, w których można bezpiecznie przeprowadzać zajęcia w terenie. Istotnym założeniem jest różnorodność zajęć, dających możliwość uprawiania wielu sportów, uwzględniając m.in. regionalne i lokalne tradycje oraz możliwość uprawiania odpowiednich sportów w zależności od pór roku.
Program polega na zorganizowaniu i prowadzeniu w okresie od 1 stycznia do 15 grudnia 2021 r. systematycznych zajęć sportowych w wymiarze 2 razy w tygodniu13 dla każdego uczestnika, w 60-cio minutowych jednostkach ćwiczebnych, w grupach minimum15-osobowych. Zakłada się przeprowadzenie w okresie realizacji projektu 7015 jednostek zajęć sportowych dla każdej grupy.
Jedna grupa ćwiczebna musi się składać wyłącznie z uczniów jednej szkoły dla dzieci i młodzieży, a zajęcia muszą być realizowane przez nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego z danej szkoły. Każda grupa ćwiczebna powinna określać charakterystykę wiekową uczestników. W jednej szkole (do 300 uczniów) mogą być prowadzone maksymalnie 2 grupy. W szkołach liczących powyżej 300 uczniów dopuszcza się utworzenie trzeciej grupy ćwiczebnej.
Warunkiem realizacji Programu jest zapewnienie odpowiedniego miejsca organizacji zajęć sportowych oraz niezbędnego sprzętu sportowego przy udziale środków jednostek samorządu terytorialnego dowolnego szczebla i/lub przy udziale środków pochodzących z innych źródeł (własnych, sponsorów itp.).
7. Zakładane skutki realizacji projektu/programu:
dzieci i młodzież w wieku 5-17 lat powinny podejmowana aktywność fizyczną o co najmniej 60 minut dziennie.
8. Imię i nazwisko koordynatora projektu, dane kontaktowe:
Radosław Rasztubowicz – nauczyciel wychowania fizycznego
Liczba wyświetleń: 903
2024-02-05 22:18 Migracja strony